ویدئو کنفرانس

معرفی سیستم ویدئو کنفرانس

مدیریت زمان امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی بعنوان یکی از بنیادی ترین اصولی قلمداد میگردد که مدیران را درراستای اهداف استراتژیک خود هدایت مینمایند . یکی از مهمترین عواملی که ذهن محققین را بخود مشغول داشته سفرهای درون شهری و برون شهری اشخاصی است که بواسطه شغل خودمیبایست در جلسات مختلفی حضور یابند .طبق آمار غیر رسمی در بسیاری از کشورهای درحال توسعه در حدود ۲۸% از وقت مفید مدیران در سفرهای درون شهری و برون شهری اتلاف میگردد .

confranse
بدیهی است اینگونه سفر ها علاوه بر اتلاف وقت اتلاف انرژی را نیز بدنبال خواهد داشت و در نتیجه راند مان کاری اینگونه اشخاص در مقایسه با کشورهای صنعتی وپیشرفته کاهش می یابد .
معضل اتلاف وقت اینگونه سفرها تنها گریبان گیر مدیران دولتی و خصوصی نبوده و جامعه گسترده دانش پژوهان را نیز تحت الشعاع قرار داده است. اینک زمان آن فرا رسیده که با بهره گیری از تکنولوژی روز و تجربیات کشورهای پیشرفته این معضل را برطرف نمود و گامی مثبت در راستای مدیریت زمان خودبرداشت.
یکی از راهکارهای که با استفاده از تکنولوژی روز در حل این مسئله بسیار کارآمد و مفید واقع شده است سیستم ویدئو کنفرانس میباشد . سیستم ویدئو کنفرانس یکی از ابزارهای کارآمدی بشمار میرود که بواسطه آن از اتلاف بخش قابل توجهی از زمان مفید روزانه جلوگیری میشود .با استفاده از این سیستم اشخاص میتوانند بدون نیاز به جابجائی فیزیکی، و تصمیمات و نتایج لازم را در جلسات اتخاذنمایند . با عنایت به مطالب مذکور و روند روبه رشد سیستم های ویدئو کنفرانس بررسی جزئیات سیستم مذکور ضروری بنظر میرسد .

تعریف سیستم ویدئو کنفرانس

ویدئو کنفرانس سیستمی است که بواسطه آن و با کمک یک بستر مخابراتی مناسب ارتباط صوتی وتصویری بین دو یا چند نقطه بصورت همزمان برقرار و اشخاص حاضر در این نقاط میتوانند بصورت همزمان صدا و تصویر طرف مقابل خود را دریافت نمایند. این جلسات همانند جلسات حضوری برگزار و از کیفیتی مشابه برخوردار میباشند .
بستر مخابراتی که سیستم فوق جهت انتقال صدا و تصویر از آن استفاده مینماید میتواند چند نقطه کاملاً متمایز کره زمین را به یکدیگر متصل نماید . حداقل سرعت بستر مخابراتی که بواسطه آن میتوان ۲نقطه را بوسیله سیستم ویدئو کنفرانس به یکدیگر متصل نمود Kbps64 میباشد .
باتوجه به آنکه جهت دیدن تصویر طرف مقابل با کیفیت قابل قبول حداقل ۲۵ فریم در ثانیه میباشد این سئوال مطرح میگردد که چگونه خطوط مخابراتی با پهنای باند Kbps64 جوابگوی این مهم میباشد . یکی از اصولی که در انتقال تصاویر سیستم ویدئو کنفرانس میبایست توسط سازنده سیستم در نظر گرفته شود فشرده سازی تصاویر میباشد با این دیدکه در هر فریم تنها اطلاعات نقاطی از تصاویر فریم جدید منتقل گردد که نسبت به فریم قبل تغییراتی در آن بوجود آمده و اطلاعات تصاویر تغییر نیافته انتقال نمی یابد .
با کمک روش فشرده سازی تصاویر میتوان با حداقل پهنای باند خطوط مخابراتی (Kbps64) سیستم ویدئو کنفرانس را برقرار نمود .برای انتقال تصاویر در سیستم ویدئوکنفرانس گروهی حداقل سرعتی که در نظر گرفته شده بین ۱۲۸Kbps تا mbps 2 میباشد ودر غالب موارد ۳۸۴kbps سرعت قابل قبولی میباشد در سیستم های ویدئو کنفرانس گروهی بجای برقراری ارتباط بین چندین نقطه در مناطق جغرافیائی مختلف به یکدیگر متصل میگردد .
نکته قابل توجه آنکه حداقل سرعت خطوط مخابراتی مذکور توانائی برقراری سیستم ویدئو کنفرانس را داشته اما بدیهی است جهت دریافت و ارسال تصاویر با کیفیت بهتر میبایست از پهنای باند بیشتری استفاده نمود .
با توجه به توانائی استفادهاز بیشتر خطوط مخابراتی میتوان این سیستم را بر پایه خطوط مخابراتی , ISDN ,FIBER OPTIC , SATTELITE , WIRELESS , ETHERNET و …. فعال نمود .
یکی از مهمترین عواملی که باعث شده توضیحات مفصلی در خصوص بستر مخابراتی ارائه گردد آن است که سیستم ویدئو کنفرانس بر پایه این بستر استوار میگردد و در حقیقت بستر مخابراتی نقض حیاتی در بقای ویدئو کنفرانس را دارا میباشد .
علاوه بر فشرده سازی تصاویر درسیستم ویدئو کنفرانس بحث حفظ امنیت اطلاعات مبادله شده بین چند نقطه فیزیکی ازمهمترین عواملی است که باعث میگردد مدیران نسبت به استفاده از ویدئو کنفرانس محتاطانه عمل نمایند .
برخی از شرکتهای سازنده سیستم ویدئو کنفرانس نظیر SONY از روش Encryption اطلاعات استفاده می نمایند بدین صورت که طرفین در ابتدای برقراری ارتباط نسبت به ورود یک کد بخصوص و یکسان اقدام مینمایند در واقع بکمک این روش نسبت به رمز گذاری اطلاعات اقدام مینمایند .
با این روش امکان هرگونه شنود منتفی میگردد، چراکه جهت رمز گشایی داشتن کلید خصوصی رمز گذاری الزامیست .
پارامترهایی که در انتخاب سیستم ویدئو کنفرانس میبایست مدنظر قرارگیرد علاوه بربستر مخابراتی ذکر شده مارک و نوع محصولی است که توسط کاربر انتخاب میگردد
توجه به این نکته ضروریست که بهترین مارک بهترین انتخاب نبوده و موارد نظیر گارانتی وپشتیبانی محصول و خرید از نمایندگان رسمی میبایست مد نظر قرار گیرد .
برخی ازسازندگان سیستم ویدئو کنفرانس سخت افزارهایی طراحی نموده اند که درنگاه اولیه یک مانیتور LCD بنظر میرسد اما با کمی دقت میتوان دریافت که یک دوربین در قسمت فوقانی و سیستم انتقال صدا در پائین مانیتور تعبیه شده است و در پشت آن قسمتی جهت اتصال به شبکه وجود دارد (ALL IN ONE) جالب آنکه سخت افزار فوق علاوه بر ارائه سرویس ویدئو کنفرانس همانند یک مانیتور معمولی نیز عمل می نماید و کاربر بر حسب نیاز خود میتواند از هر دو سرویس ویدئو کنفرانس ؛ مانیتور و یا هر دو استفاده نماید .

کاربردهای ویدئو کنفرانس

سیستم ویدئو کنفرانس با توجه به فراگیربودن در عرصه جغرافیایی کاربردهای بسیار وسیعی داشته و هرروز بر گستره فعالیت آن افزوده می شود .

مراکز آموزشی
سیستم فوق نقش خودرا در مراکز آموزشی به اثبات رسانیده و مدت های مدیدی است که در کشورهای پیشرفته وصنعتی از این روش جهت حضور دانش پژوهان در جلسات آموزشی استفاده مینمایند . نبودمحدودیت در تعداد دانش پژوهان در کلاسهای فوق , نبود محدودیت زمان و مکان , پرسش وپاسخ های مستقیم و محاوره ای , جذب اساتیدی که بواسطه ذیق وقت امکان حضور در جلسات برخی از مراکز علمی را پیدا نمی نمایند و از همه مهم تر کاهش هزینه دانش پژوهان و اساتید در سفرهای درون شهری و برون شهری از مهم ترین دلائلی است که میتوان به بهانه آن رویکرد به روش فوق را مثبت ارزیابی نمود .با استفاده از تکنولوژی فوق میتوان بجای جابجائی افراد دانش و توان تصمیم گیری آنان را منتقل و از حداکثر زمان استفاده نمود.
عرصه تجارت
بسیاری از شرکتهای چند ملیتی و یا مراکز تجاری که دارای شعب مختلف باپراکندگی جغرافیائی میباشند جهت کاهش هزینه های درون شهری و یا برون شهری خود بابرقراری سیستم ویدئو کنفرانس اقدام به برگزاری جلسات خود در سطوح مختلف مدیریتی وکارشناسی مینمایند .
مراکز قضائی
سیستم ویدئو کنفرانس در قوه قضائیه یک تحول بزرگ در نظام دادرسی و حفظ حقوق شهروندی است، با اجرای این طرح امور منتهی به فرار متهم و تبانی متهم با شهود حذف شده و علاوه بر این مقامات قوه قضائه و روسای مجتمع های قضایی می توانند از داخل اتاق خود با هر متهمی که بخواهند صحبت کنند.
مراکز دولتی
جلسات دولتی و کارشناسی با توجه به وضعیت ترافیک و اتلاف زمان، یکی از مهمترین مسائلی است که با استفاده از سیستم ویدئو کنفرانس حل شده واصحاب جلسات میتوانند بدون جابجائی فیزیکی از محل کار خود در جلسات حضور یافته واقدام به سر و سامان امور نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید